"Уроци по немски" с награда за най-добра режисура и най-добър филм

16 май 2022
На 15 май връчиха наградите на Съюза на българските филмови дейци Васил Гендов. Артистите се състезаваха в три категории: игрално, анимационно и документално кино. Това, което отличава фестивала Васил Гендов, е специалното обърнато внимание на всяка професия в областта - от оператори до актьори, от сценаристи до монтажисти.


Носителят на наградата за най-добър филм е Уроци по немски и това е само едно от трите отличия, с които се сдоби лентата. Режисурата от Павел Веснаков също бе наградена, а Юлиян Вергов грабна приза за най-добра главна мъжка роля.


Наградата за най-добра главна женска роля си делят две актриси: Мария Бакалова и Ралица Стоянова, които си партнират в Жените наистина плачат. За най-добри поддържащи роли пък бяха обявени съответно Йосиф Сърчаджиев за Януари и Алиса Атанасова за превъплъщението си в незабравимата Петя Дубарова в Петя на моята Петя.

В документалната категория големият победител е Нашето тихо местенце на Елица Георгиева, а Любовни черупки на Свилен Димитров обра овациите в анимационната конкурсна програма.

Ето го и пълният списък с победителите:

Секция игрално кино:
Награда за най-добър късометражен филм - Петър Крумов за Глад;

Награда за най-добър звук на игрален филм - Иван Андреев и Себастиян Жимли за Смирен;

Награда за най-добър композитор на игрален филм - Петър Дундаков за Февруари;

Награда за най-добър художник по костюми - Мария Паунова за Януари;

Награда за най-добър художник-сценограф на - Самуил Ганев за В сърцето на машината;

Награда за най-добър монтаж на игрален филм - Каталин Кристуциу за Рибена кост;

Награда за най-добра поддържаща женска роля - Алиса Атанасова за Петя на моята Петя;

Награда за най-добра поддържаща мъжка роля - Йосив Сърчаджиев за Януари;

Награда за най-добра главна женска роля - Мария Бакалова и Ралица Стоянова за Жените наистина плачат;

Награда за най-добра главна мъжка роля - Юлиян Вергов за Уроци по немски;

Награда за най-добър сценарий на игрален филм - Драгомир Шолев, Емануела Димитрова и Георги Мерджанов за Рибена кост;

Награда за най-добър оператор на игрален филм - Иван Чертов за Февруари;

Награда за най-добър режисьор - Павел Веснаков за Уроци по немски;

Награда за най-добър дебют на пълнометражен филм - Светослав Драганов за Смирен;

Специална награда на журито за игрален филм - Февруари;

Награда за най-добър игрален филм - Уроци по немски.

Секция документално кино:
Награда за най-добър дебют на документален филм - Ана Китанова за филма Съдбата на скитника;

Награда за най-добър звук на документален филм - Хари Бояджиев и Иван Андреев за филма Тихо наследство;

Награда за най-добър композитор на документален филм - Петър Дундков за филма Човекът с лулата;

Награда за най-добър монтаж на документален филм - Донка Иванова за филма Гео Милев - в лабиринта на времето;

Награда за най-добър оператор на документален филм - Христо ковачев за филма Авантюриста;

Награда за най-добър сценарий на документален филм - Костадин Бонев и Константин Петров за филма Гео Милев - в лабиринта на времето;

Награда за най-добър режисьор на документален филм - Елдора Трайкова за филма Преди края;

Специална награда на журито за документален филм - Второто освобождение;

Награда за най-добър документален филм на Националния фестивал - Нашето тихо местенце.

Секция анимационно кино:
Наградата за най-добър дебют на анимационен филм - Гергана Симеонова за филма Зимни вечери;

Награда за най-добър звук на анимационен филм - Владислав Бояджиев за филма Сантяго;

Награда за най-добър композитор на анимационен филм - Борис Карадимчев и Валери Костов за филма Любовта, без която не можем;

Награда за най-добра анимация - Свилен Димитров, Атанас Караколев и Здравко Миленов за филма Любовни черупки;

Награда за най-добър художник на анимационен филм - Ася Кованова, Андрей Кулев за филма Сантяго;

Награда за най-добър сценарий на анимационен филм - Свилен Димитров за филма Любовни черупки;

Награда за най-добър режисьор на анимационен филм - Андрей Кулев за филма Сантяго;

Специална награда на журито за анимационен филм - Седем смъртни гряха;

Награда за най-добър анимационен филм - Любовни черупки.

Специални награди
Награда за оперативна критика - Деян Статулов;

Награда за книга на Неда Станимирова-Крънзова за Валери Петров за себе си и другите за него;

Специална награда за принос в развитието на българската филмова критика - Списание Кино;

Награда за цялостно творчество - актьора Иван Иванов.

Гала церемонията по връчването на наградите ще бъде излъчена по Българската национална телевизия на 22 май от 21:00.


 

Горе Коментари (0)

Ако искате да добавяте коментари, моля регистрирайте се и влезте с вашите потребителско име и парола.