49th International Festival Sofia Music Weeks

49th International Festival Sofia Music Weeks


23 May 2018 - 27 June 2018
11 June, 19:00
With the kind assistance of the Polish Institute
Сem Esen – piano (Turkey)
Program: Сem Esen, Liszt, Scriabin, Chopin
Polish Institute Hall

12 June, 19:00
The Choice of String Quartet Frosch
Program: Vassil Kazandjiev, Stravinsky, Dragomir Yossifov, Ligeti
Bulgaria Chamber Hall

14 June, 19:00
Vienna Throughout Three Centuries
Iva Hölzl-Nikolova – violin
Florian Krumpöck – piano (Austria)
Program: Beethoven, Brahms, Karl Schiske, Erich Urbanner
Bulgaria Chamber Hall

16 June, 19:00
Crossing Points
Chamber Orchestra Sofia Soloists
Soloists: Krasimir Shterev – accordion
Georgi Vasilev – guitar
Atanas Krastev – violoncello
Conductor: Plamen Djouroff
Program: Boccherini, Grieg, Astor Piazzolla, Dobrinka Tabakova
Bulgaria Hall

18 June, 19:00
Pleven Philharmonic Orchestra
Solists: Bülent Evcil – flute (Turkey)
George Dimitrov - guitar
Conductor: Yordan Kamdjalov
Program: Briccialdi, Morlacchi, Carulli, Tchaikovsky
Bulgaria Hall

18 June, 19:00
Eastern Dialogues
With the kind assistance of Zhejiang Conservatory of Music in Hangzhou, China
Wind Quintet of teachers at Zhejiang Conservatory of Music
Program: Rossini, Grieg, Liu Tieshan, Mao Yuan, Piazzola, Wu Na
Concert Hall of National Academy of Music Prof. Pancho Vladigerov

19 June, 19:00

The known, unknown composers
Sara Panosyan – violin
Maria Vasileva – violoncello
Dariya Yovcheva – piano
Martin Saveliev – clarinet
Program: Lubomir Pipkov, Ivan Spassov, Lazar Nikolov, Johannes Maria Staud, Béla Bartók
Concert Hall of National Academy of Music Prof. Pancho Vladigerov

20 June, 19:00
Stars From Tomorrow
Soloists: Students from Prof. Pancho Vladigerov National Music Academy
Academic Symphony Orchestra
Conductors: Viktor Krumov and Svetlin Hristov
Bulgaria Hall

21 June, 19:00
Viva la musica
50 Years Anniversary
Sofia Boys' Choir
Conductor: Adriana Blagoeva
Program: Petko Staynov, Tekeliev, Filip Pavlov, Milko Kolarov, Liondev, Svetozar Rusinov, Yacob Arcadelt, Saint-Saëns, Andrew Lloyd Webber, Manuel Moreno Penella, David Eddleman
Presentation of a CD album
Bulgaria Hall

21 June, 19:00

La Belle Époque de la harpe III
Suzanna Klintcharova – harp
With the participation of Georgi Valchev – violin
Program: Marcel Turnie, Saint-Saëns, Alphonse Hasselmans, Philippe Hersant
Bulgaria Chamber Hall

22 June, 19:00
With the kind assistance of the Embassy of Israel in Sofia
My Soul Adores Your Song
Shiri Hershkoviz – soprano (Israel)
Tomina Parvanova – harp
Mila Pavlova – flute
Atanas Krastev – violoncello
Program: Purcell, Debussy, Delibes, Ravel, William Mayer, Lubomir Pipkov
Bulgaria Chamber Hall

22 June, 19:00

110 years of the birth of Marin Goleminov
Goleminov String Quartet
Central Army Club Hall

23 June, 19:00

50 years Anniversary
Polyphonia Chamber Choir
Conductor: Ludmila Gerova
Program: Marco Ingegneri, Yacobus Gallus, Orlando di Lasso, Salomone Rosi, Monteverdi, Händel, Schumann, Tchaikovsky, Debussy, Reimon Läte, Tormis, Todor Popov, Ivelin Dimitrov
Bulgaria Chamber Hall

24 June, 19:00

Muse and Fashion
Agnes Dankova – piano
Program: Works by Nikolai Medtner
Concert Hall of National Academy of Music Prof. Pancho Vladigerov

25 June, 19:30

New Symphony Orchestra
Sofia Philharmonic Orchestra
Soloist: Georgi Valchev – violin
Conductor: Petko Dimitrov
Program: Sibelius, Rachmaninov
Bulgaria Hall

26 June, 19:00
To Thee We Sing
Philip Koutev National Ensemble of Folk Songs and Dances Choir
Conductor: Georgi Genov
Program: Songs by Dobri Hristov, Petar Dinev, Kyurkchiysky, Tapkov, Yordan Goshev, Philip Koutev, Georgi Genov, Ivan Spassov
St. Alexander Nevsky Crypt Museum

26 June, 19:00

Keep the Flash
Jeta Citaku – soprano (Kosova)
Melos Buza – piano (Kosova)
Program: Bellini, Bizet, Brahms, Verdi, Gounod, Catalani, Mozart, Schubert
Bulgaria Chamber Hall

27 June, 19:00

Palette for Two
Piano duo Antonia Yordanova & Ivan Kyurkchiev
Program: Mozart, Max Reger, Debussy, Stravinsky
Bulgaria Chamber Hall

27 June, 19:00
Sofia Philharmonic Orchestra, BNR Symphony Orchestra, Svetoslav Obretenov National Philharmonic Choir, BNR Mixed Choir, Children’s Philharmonic Choir, BNR Children’s Choir
Conductor: Emil Tabakov
Program: Gustav Mahler – Symphony No. 8
National Palace of Culture, Hall 1

 

Top Comments (0)

In order to post comments, please register and log in using your username and password.