-
Construct/Deconstruct
Кураторът Красимира Дренска-Вирц събира в галерията свои работи, както и произведения на Даниела Ерни, Томас Детвилер и съпруга си Дади Вирц, за да ни срещне с образите и формите, които вълнуват швейцарската графика и арт книга.
Галерия Сан Стефано -
Александър Петров
Ако ви е интересно как е изглеждало националното ни участие на биеналето във Венеция през 1948, вече виждате един от авторите му.
Национална галерия в Двореца -
Анна Бояджиева
11 август номер 2, етаж 2 звучи като измислен адрес, но е напълно истински – бутнете вратата и влизате в къщата-музей на Вера Недкова, която завещава работите и апартамента си, за да стане домът й място за срещи. Сега Националната галерия започва там програма от изложби и дискусии, в която първо гледаме текстила на Анна Бояджиева.
Къща-музей Вера Недкова -
Боряна Венциславова
На екраните на тази видеоинсталация няколко човека правят неща, които вече не им отиват на възрастта (нито пък изглеждат особено адекватно за времето ни): играят на фунийки или ластик и се преследват, облечени в костюми. Със самоделни играчки и странни движения участниците прекарват през телата си въпросите за спомена от детството, смисъла на играта и усещането да присъстваш реално, вместо дигитално.
Софийска градска художествена галерия -
България през стъклото на времето
Историята на тази изложба започва още през 19 век, когато Фердинанд изпраща един от най-добрите си специалисти по пристанища - Марко Близнаков - да специализира в Италия.
Национална галерия Квадрат 500 -
Времена и хора
Тайният асансьор на Фердинанд е само един повод да минем през обновените зали на музея – сега там влиза експозиция, проследяваща последните 2 века от БГ битието.
Национален етнографски музей -
Дечко Узунов
Какво още не знаем за една от най-широкополите фигури в изкуството ни от миналия век? Портретист, илюстратор, сценограф, майстор на монументалното изкуство, пейзажите, натюрмортите и голите тела, Дечко Узунов е бил също обичан професор и търсен събеседник заради типичния му хумор, лекотата на общуване и интереса му към човека отсреща.
Галерия-музей Дечко Узунов -
Дипломирани магистри в НХА
Току-що дипломираните в различни области (от плакат до стенопис) магистри от Академията подреждат заедно върховете в работата си от последните години. Изящни изкуства гледаме до 22 февруари, приложни – до края на изложбата.
Академия -
Есра Ерсен
Тя живее в Германия, но е от Турция, а тук идва, за да зарови пръсти в историята на собствената си – и нашата – страна в общото ни османско минало.
Swimming Pool
Софийски университет Св. Климент Охридски- Галерия Алма Матер -
Иван Паскалев
0GMS е галерия с площ, която се разгръща в едва четири чекмеджета, но пък в ръцете на този художник се превръща в място, където ти се иска да влезеш и останеш.
Софийска градска художествена галерия -
Моника Попова
Едновременно е част и от Съюза на художниците, и от Института по египтология, но също е преподавател и керамик с години практика зад гърба си и рождени 50, по повод на които организира три експозиции на различни места.
Аросита
Арт алея
Червената точка -
Не забравяй
В тази изложба посещаваме две подсъзнания – на Дейвид Кинг и на Дориан Хирш, но темата е общото ни минало: нацизмът и Втората световна война.
Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство -
Не-места на утопията
Анжела Терзиева · Гълъб Гълъбов · Димитър Яранов · Елеонора Терзиева · Константин Костов · Марта Райхел · Мими ...Думата утопия означава "невъзможно място", или буквално не-място, и това не е случаен урок по етимология, а ключ към тази обща изложба.
Стубел -
Роземари Трокел
Според самата нея в секундата, в която нещо започне да става твърде очевидно, спира да е интересно.
Структура -
С 12 ръце
Тези пет момчета идват от едно гнездо – Print Nest е артистичен колектив за графика, в който обаче всеки носи своя ясен отпечатък.
Ракурси -
Севда Семер
Ако се огледате, ще срещнете още много пъти това име по страниците ни – Севда пише за Програмата (и не само) отдавна, но преди няколко години намира и друг израз на мислите си. Започва да рисува първо в малък формат, но с такава честота, че едва смогва да се зарежда със скицници. Визуалните ѝ дневници, документирали всеки ден от 2017, видяхме в галерия +359, но в Credo Bonum сега влиза съвършено различен проект.
Credo Bonum -
Тимурташ Онан
Времето във фотографията обикновено е само момент – светлина или сянка се запечатват върху матрицата на апарата и излизат оттам като образ. В работата на турския фотограф Тимурташ Онан обаче времето е цяла философска тема: той показва как тече часовника в града, който живее със собствен ритъм. Черно-белите му снимки на Истанбул носят целия опит на човек, който се занимава с фотография вече 40 години (25 от които – професионално, а последните – и като учител).
Галерия за фотография Synthesis -
Франсоа Нугес
Преподава кино и съвременно изкуство в родната си Франция, а артистичната му работа често засяга социални теми и връзката между реалността и нейните репродукции и адаптации (каквото е изкуството).
Espace PORT A